Tycon Systems TP-DCDC-2USB-48 USB Powered 24V Passive POE Inserter - 48V DC
★★★★★ 4.3 37 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.saberproject.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The TP-DCDC-2USB-48 Passive Power Over Ethernet Power Source offered by Tycon Power Systems is a unique 48VDC Passive POE injector powered by two USB ports. They work by supplying power to the remote device on the 4 unused Ethernet pins 4,5(+) and 7,8(-). The Ethernet spec supports distances up to 100m (328 feet).They have various protections for short circuit, overload and overvoltage. The TP-DCDC-2USB-48 has an output power of up to 12W which is dependent on the capacity of the USB port that it is plugged into. USB2.0 ports are 0.5A and USB3.0 ports are 0.9A. Newer USB ports provide up to 1.5A.This USB powered POE injector is a must for any technician’s toolbox because it allows powering of IP-Phones and Cameras as well as other 48VDC POE products from a laptop’s USB ports. This allows the technician to quickly test the device by direct connection to his laptop, saving him a lot of time.The TP-DCDC-2USB-48 can also be used in customer premise equipment to power external wireless gear from a customer’s computer USB ports, reducing wiring clutter at the PC and allowing the wireless gear to be powered down when the computer is powered down to conserve energy.ApplicationsTroubleshooting Passive POE Wireless SystemsWireless Access Points and Client DevicesIP Phone and Security Camera Systems
  • The TP-DCDC-2USB-48 Passive Power Over Ethernet Power Source offered by Tycon Power is a unique 48VDC Passive POE injector powered by two USB ports
  • he TP-DCDC-2USB-48 has an output power of up to 12W which is dependent on the capacity of the USB port that it is plugged into. USB2.0 ports are 0.5A and USB 3.0 ports are 0.9A. Newer USB ports provide up to 1.5A
  • This USB powered POE injector is a must for any technician’s toolbox because it allows powering of IP-Phones and Cameras as well as other 48VDC POE products from a laptop’s USB ports
UPC 712155510340
Brand Tycon
Color Black
Wattage 12 watts
Amperage 0.5 Amps
Portable Yes
Power Plug No Plug
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.35 Pounds
Manufacturer Tycon Power Systems
Model Number TP-DCDC-2USB-48
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media Cable
Input Voltage 24 Volts
Mounting Type Tabletop Mount
Connector Type USB
Current Rating 0.5 Amps, 1.5 Amps
Output Current 1.5 Amps
Output Voltage 24 Volts
Number of Items 1
Total Usb Ports 3
Specification Met I.T.E. Power Supply, UL Listed
Compatible Devices Cameras
Enclosure Material Plastic
Total USB 30 Ports 1
Additional Features Short
Customer Package Type Standard Box
Number of Power Levels 1
Compatible Phone Models Perfect for powering a wireless radio or camera from a laptops USB ports.
Connectivity Technology Ethernet,Usb,Wireless
Main Power Connector Type USB Type C
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
37 ratings | 15 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (30)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)